sitene türk bayrağı

   


Metin ALKAN
metin_alkan_20@hotmail.com
İSLAM DÜNYASININ AHVALİ...
21/05/2015

                        MAKALE

       İSLAM DÜNYASININ AHVALİ…

                  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
    İslam dedemizin babamızın malı değil. İslam diyarında oturup ahkam kesiyoruz. Bazen öyle planlar çiziyoruz ki, ne Kur'an-a dayanıyor, ne sünnete dayanıyor. İslam bize çilelerle gelmiştir. Her zaman Müslüman çileli yaşar. Allah' c.c. Bir hadis-i kudsîsinde şöyle buyuruyor:
"Kuluma iki korkuyu birden vermem.Ve iki saadeti bir arada vermem.’’
   Hem burada keyf yap, hem Ahirette keyf olmaz. Burası darul hizmettir. Ahiret ise, mümin için saadettir. İnkarçılar için darul azabdır. Allah bizi darul azaba bırakmasın. Bu gün bir çok Müslüman boş vermeklik içinde, Endişe kaygı duymuyor. Nasıl olsa, Hocalar bu işi götürüyor, Nasıl olsa cami müezzinleride var. Bizede atlas döşekler de yatmak var, istirahat etmek var. Düşünün halimizi. Elini taşın altına koyan yok, varsa az.
   Asrın büyük insanı, Bediüzaman ne diyor kulak verelim :
   "Karşımda bir yangın var alevleri göklere yükseliyor. İçinde imanım tutuşmuş yanıyor. Evladım yanıyor...."
   Gençlerimiz, Evlatlarımız acaba nerede yanıyor ?,
   Şimdi gidelim internet kafelere, Gidelim meyhanelere, dansiklere.... Bu gençler kimin kızı?
Kimin oğlu bunlar? İnanmazsan sor.
   Bu gençleri, Babası, anası dünyaya getirdiği zaman, Kaç hocaya danışmış, bunun adını ne koysam, Ezanla, kametle tekbirle isimlenen bu çocuklar, Ayşeler, Fatmalar, Aliler…Robotlaşmış internet bağımlıları olmuş, Kaldır kaldıra bilirsen başında. Dozerle çeksen bile koparamazsın onları oradan ... Daha acısı bazı ebeveyinlerde, Bu çarkın içinde. Evlilik renduvuları alıp veriyorlar.
Eşinden saklaya saklaya gizli kodlarla, Utanmadan bunu yapıyorlar. Böyle kuşun böyle kuyluğu olur. Geçi nerden atlarsa oğlak ordan atlar...
   Aileler yıkılıyor, Evler yanıyor, boşanmalar çoğalıyor... Şimdi bir yangın var karşımızda.
Ben yangını söndürmeye koşarken birileri, Çelme atmış, Ayağım takılmış düşmüşüm ne önemi var.
O yangını söndürmeye koşmak gerekmez mi? Müslümanların bir çoğu yangını söndürmeye değil,
O yangını alevlendirme ve konuşma Sevdasındalar...  Kanal kanal dizi geziyorlar. Şu şöyle olmuş, bu böyle olmuş, Dolar fırlamış, diyorlar.
   İslam ne halde , Ümmetin haline bakın. Irak kan gölü, Günde yetmiş Müslüman ölüyor.
Yanıbaşımızda, Suriye ondan daha beter, Esad güçleri minareleri camileri bombalıyor, Ardından Allahu ekber çekiyorlar. Muhalifler karşı tarafa darbe indiriyor onlarda Allahu ekber çekiyor.
   Mısır’da bundan beter. Umutlarımız Amerika , Avrupa, Eğer insafa gelirlerse. Hiç insafa gelirler mi?  Avrupa hiç insafa gelir mi? Bu hale düşüren onlar. Bu sınırları çizenler onlar. Bu kuralları buraya oturtanlar onlar.  Siz bakıp kurtulduk bitti, demeyin, Kurtulmadık.
   İngilizler Irak'ı Musul'u işgal ettiklerinde, O esnada ezan okunuyormuş, işgalci komutan, Hemen tabancasına davranıyor. Bu ne diyor. Bir yere mesaj mı gönderiyor? Tabancayı müezzine doğrultacak kadar alçak ... Peki ne diyor? Namaza çağırıyor. Bizim işgalimize bu ezan mani midir?
Hayır. Okusun diyor. Beş .okusun, On okusun... Adamın derdi petrol. Derdi işgal. Adamın derdi,    Müslümanların elinde Kur'an-ı almak. Bu adamlar her on yılda bir proje çizerler. Bir onyıl Müslümanların kıyafeti,  Sakalı, örtüsüyle uğraşırlar. Bir on yıl geçer ardından, Bakın ürettiğimizi tüketiyorlarsa, himaye edin. Şimdi, Onların ürettiğini tüketmiyor veya satın almıyorsanız,
Sizi tüketirler. Çin de füze alışımıza, Avrupanın tavrına bakın. Biraz memleket kalkındı mı tepemize vuruyorlar. Bakın Sudan bölündü. Yine huzura kavuşamıyor. Petrol bölgesini hıristiyanlara Verdiler,
Yine rahat durmuyorlar. Bunlar rahat durmaz, Fare gibi kemirmeye alışmışlar. Kemirtmiyeceğiz inş..
   Hiç çile çekmeden olmaz. Habeşistan hicretinde olduğu gibi. Ayrı ayrı dıramla, Mekke’den ayrıldılar. Geri dönmemek üzere. Kimini yılan soktu, Kimi bilmiyerek zehirli su içip öldü, Kimi Kızıl denizde boğuldu, Kimi dul kaldı, kimi çocuklarıyla yetim. Kimi göremedi Resûl'ü Ekremi. Kimi göremedi Medine'yi gül devrini, Kimi habeşistanda hastalandı öldü. Kimi orda onbeş sene kaldı. Daha sonra Medine'ye geldi, Resûllah s.a.v. Onların anlından öptü. Ama hiç birisi imanında asla taviz vermedi.
   Şimdi Suriye'ye diyemezsin, akıllı olaydılar. Bize ne, Yarın senin başına da gelebilir.
“Doğudaki bir Müslümanın ayağına batan diken, Batıdaki Müslümanın kalbini ağrıtmıyorsa O Mümin kamil imana sahip değildir." Buyrulmuştur.
   Peygamberimiz s.a.v. Vah! Ammar vah! Diyor. Ey Sümeyyenin oğlu! Azgın bir topluluk, Bu ümmetin içinde çıkaçak, Onlar seni katlecek. Ammar bin Yasir Ya Resûlullah! Bunu bana sık sık söylüyorsun. Demek beni öldüreçekler ha... Cennetin aşık olduğu Ammar...
   Müslümanın müslümana nefreti, Kâfire yaptığı nefretten kat kat. Şimdi de var bu. Allah korusun.
İmanı değerler ayaklar altına alınıyor. Rabbimiz bir, Peygamberimiz bir, Kitabımız, kıblemiz bir.
Ümmetin birbiriyle kavgası ne kadar Çok zarar veriyor. Varsa bir şey oturun konuşun.Gavura hoşgörü,  Hıristiyana hoş görü diyorsunuz, Ehli iman birbirine hoşgörülü değil.
   Ammar'ı öldüren zihniyette bu. Ammar bin Yasir gibi bir kahramanı, Öldürenler tekbirle öldürmüşler. Görüyorsunuz adam kelleyi kesiyor, Allahu ekber çekiyor.... Öbürüde minareyi tankla vuruyor Allahu ekber diyor. Diğeri İslam ûlamasını şehit ediyor. Allahu ekber çekiyor.
   Bakın ne hale geldik. TV kanalları birbiriyle  Kavga ediyor...Açıyorsun o diyor ben Mehdiyim,
Bir diğeri ben, Sultan Süleymanım, Ben buyum ben şuyum diyor. Hepsininde ekranında Kur'an var.Bu genişliği bu fırsatı kullanamıyoruz. Malum kanallardan daha ziyade, Müslümanlar kendi kanallarıyla, Din kardeşlerine zarar veriyor.
   Hani siz dediniz ya: Müslümanlarla Hıristiyanlar, kavga etmesin, inançlı olan kesim,kavga etmesin diye, fetva verdiniz. Allah Kur'an da buyuruyor: "Müslümanlar kardeştir". Böyle mi kardeşlik? Mü’minler vefalıdır…  Allah ıslah etsin...Bunu yapanın vebali boynunadır. İsterse evliyaullah olsun. Müslümanlara yazık değil mi? İşte yanıbaşımızda Suriye,70 hizb birbiriyle kavga ediyor. Kime duâ edeceğimizi şaşırdık. Bir Suriyeli diyor ki: Eski halimiz bundan iyiydi. Böyle zulüm mantığı olmaz olsun.Müslümanların birliği çok önemlidir. İmandan sonra ittihat birlik gelir.Olup biteni her aklı selim izliyor Müslümanlar nefret ediyor. Allah bu nefreti alır, Eşit şekilde, İyisine kötüsüne tokat çeker. Fitneler döneminde, Cemel vakasında, 10 000 şehit verildi. Sıffin de 10 000 şehidin kanı aktı. O fitneler, Hz. Ömer r.a. Hz. Osman r.a. Hz. Ali r.a. Yedi, şehit etti...
Allah bu fitnelerden milletimizi korusun. İnş...
   İşte Peygamberimiz s.a.v. diyor ki: “Fitne uyuyucudur, Allah’ın laneti onu uyandırana olsun”
Mesûliyet almadan olmaz. Çile çekmeden olmaz, Yok böyle bir şey...
   Rabbimiz buyuruyor ki: Davamın bekçisi, mesûlü olacaksınız. İslamı yüceltin, bende sizi yücelteyim diyor. Mümin sırtını büyük enerji gücüne dayadığında  Onu hiç bir güç yenemez. Müslüman kulluğunu idrak eder, Allah'a sığınır. Allah'dan korkar. Allah Teâlâ ümit ile korkuyu,
övdüğü insanların niteliği olarak bir arada cem'ederek şöyle buyurmuştur: 
   "Korkarak ve umarak rablerine dua ederler. "Secde:16
Peygamberimiz s.a.v. Şöyle buyuruyor :
   'Eğer mü'minin korkusu ile ümidi tartılsa, muhakkak eşit çıkar'.
   Hadiseler ne olursa olsun, Allah vardır. Hadiseler ne olrsa olsun. Allah birdir. Müslümanlar ufak bir şeyde, Zelzele geçiriyor. Üç beş kendini bilmez ortaya çıkıyor,  Müslümanlar sarsılıyor. Din Allah’ındır. Onu tamamlayacak Allah’tır. Bu dava Allah’ın davasıdır. O dokuz aylıkların buna gücü yetmez. Tarih boyu ihanetler olmuştur. Yanlışlıklar olmuştur. Hemen umutlarımızı kırmıyalım.
Allah bir şey takdir etmiştir. Bu sıkıntılardan Kurtulmak için bir çıkış yolu gösterecektir. Umutlu olmak imanın tadını tatmaktır. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

           METİN ALKAN

                   EĞİTMCİ YAZAR3499 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MUHARREM AYI- AŞURA GÜNÜ ÖNEMİ VE DEĞERİ - 17/07/2024
MUHARREM AYI-AŞURA GÜNÜ ÖNEMİ VE DEĞERİ
DİNİMİZDE KUL HAKLARI - 19/04/2024
DİNİMİZDE KUL HAKLARI
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ - 18/03/2024
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
ORUÇ AYI RAMAZAN'IN ÖNEMİ - 12/03/2024
ORUÇ AYI RAMAZAN'IN ÖNEMİ
İSRA VE Mİ'8AC - 06/02/2024
İSRA VE Mİ'RAC
EBU UBEYDE BİN CERRAH - 21/12/2023
EBU UBEYDİ BİN CERRAH
ORTAASYADA ANADOLUDA BALKANLARDA AVŞAR TÜRKLERİ - 24/11/2023
ORATASYADA ANADOLUDA BALKANLARDA AVŞAR TÜRKÜLERİ
NAMAHREMDEN SAKINMAK - 29/09/2023
NAMAHREMDEN SAKINMAK
İSLAM DÜNYASININEN HAYIRLI GECESİ. İKİ CİHAN PEYGABERİNİN DOĞUM - 26/09/2023
İSLAM DÜNYASININ EN HAYIRLI GECESİ İKİCİHAN PEYGAMBERİNİN DOĞUMU
 Devamı
LİDER TARIM
 
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret6678885