sitene türk bayrağı

   


Metin ALKAN
metin_alkan_20@hotmail.com
İSLAM DÜNYASININEN HAYIRLI GECESİ. İKİ CİHAN PEYGABERİNİN DOĞUM
26/09/2023
                   İSLAM DÜNYASININ EN HAYIRLI GECESİ, İKİ CİHAN
                                    PEYGAMBERİNİN DOĞUMU

                             Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
    Mevlid kandili günü yani bu mübarek gece İslam dünyasının en hayırlı gecelerinden biridir. Çünkü ayetin ifadesi ile Alemlere rahmet olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) dünyaya gelişinin yıl dönümüdür.
   Mevlid Kandili konusuna geçmeden evvel idrak edeceğimiz Veladet-i Nebiyi tüm insanlığa, memleketimize, Alam-i İslam'a, sevdiklerimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Mazlum din kardeşlerimiz için bir kurtuluş, necat vesilesi olmasını temenni ediyoruz.
              Mevlid Kandili Önemi
   Bu mübarek Mevlid Kandili gecesinde yine dua ve ibadetler ile ihya edilecek ve camiler ve mübarek yerler dolup taşacak, her yerde bu geçenini feyzi ve bereketi olacaktır. Mevlid Arapça'da ‘velede' kökünden türetilmiştir. Lugatta ‘doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı' anlamlarına gelir.
    Beşeriyetin kurtuluşu için gönderilen en son ve en büyük peygamber olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) 571 tarihinde Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesinde dünyaya teşrif etmiştir. İşte biz bu mübarek geceye ‘Mevlid Kandili' diyoruz.
   O doğmadan önce her yede cehalet, zulüm ve ahlaksızlık vardı. Allah inancından uzaklaşan insanlık karanlıklar içinde kalmış ve dünya yaşanmaz bir hale gelmişti. Adı üstünde Cahiliye devri idi.
   İşte böyle karanlıklar içinde dünyaya teşrif eden Sevgili Peygamberimiz İslam'ı tebliğ etti, İslam dini ile karanlıklar aydınlığa tebdil etti, tevhit ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik ilkeleriyle O'na inanan toplumlar ve insanlar gerçek huzura kavuştu. Cahiliye devri onun gelmesiyle asr-ı saadete dönüşmüştür.
Her bir insan ve toplum onun gelmesiyle onun peygamberliğiyle kendinde bir şeyler buludu. Ondan dersler aldı. Bu şekilde insanlar ve toplumlar kemalata erdi. Düşmanları bile onu övmekten dinlemekten geri durmadı.
   İnsanlığın beklediği büyük rehber ve önder olan Hz. Peygamberi anmak onu anlamak ve ona tabi olmak bizler için en büyük şereftir. Zira o hem asrını hem asırları nuruyla aydınlatmış, insanlığın kurtuluşuna vesile olmuştur.
    Peygamberimizin Doğduğu Gece Meydana Gelen Harikalar
Mevlid Kandili dediğimiz bu gecede meydana gelen mucizeler şunlardır.
   1- Hazret-i Amine'nin bildirdiğine göre yanındakilerin şehadetiyle Allah Resulü dünyaya geldiğinde doğu ile batı arasını aydınlatan bir nurun kendisinden çıktığını görmüştür. (İbn-i Sa'd, I, 102, 150.)
   2- Hazreti Peygamber doğduğunda şeytan, hiç olmadığı kadar bağırarak büyük bir çığlık koparmıştır. (İbn-i Kesîr, el-Bidâye, II, 271.)
   3- Kabe'deki putların pek çoğu baş aşağı devrildi.
   4- Asırlardır kupkuru olan Semave Vadisi seller altında kaldı.
   5- Kisra'nın sarayında bulunan 14 sütun sağlamken o gece birdenbire yıkılmıştır.
   6- Mecusilerin tapınaklarında bin yıldan beri hiç sönmeden yanan ve taptıkları ateşleri sönmüştür. (İbn-i Kesîr, el-Bidâye, II, 273.)
   7- Kutsal sayılan Sava Gölü kurumuştur.
   8- Gökyüzünden onlarca yıldız kaymıştır.
   9- Hz. Ayşe'den gelen bir rivayette Mekke'de ticaret yapan bir Yahudi vardı. O Yahudi Resulullah'ın doğduğu gece, dünyayı teşrifinin işareti olan yıldızın doğduğunu görmüş ve Kureyş meclislerinden birine giderek:
   -Ey Kureyşliler! Aranızda bu gece çocuğu doğan var mı?" diye sormuş. -Bizler bilmiyoruz, cevabının üzerine Yahudi:
   -Ey Kureyş ahalisi! Size söylediğim şeyi iyi dinleyiniz! Bu gece ahir zaman ümmetinin peygamberi doğmuştur. Onun iki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü vardır." dedi.
   Evet bunlar ve bu gibi pek çok hadise gösteriyor ki o mübarek peygamber her türlü küfrün, zulmün, şirkin ve her türlü batıl inanç ve adetlerin parçalanıp yok edecek ve onların yerine iman, nur, hidayet ve saadet getirecektir.
Mevlid Kandili Kutlanır mı?
   Elbette kesinlikle kutlanır.Kainat bile onun gelmesiyle bir farkındalık göstermiştir. Bizim için dünyaya gönderilmiş bir Peygamberin dünyaya teşrifine lakayt kalmak bize yakışmaz.Hem İslam Alemi ve ümmet Mevlid Kandili konusunda ittifak etmişler. Unutmayalım ki Hadisin tabiriyle ümmet delalette ittifak yapmaz. Bizler bu ittifaka tabi olacağız amaçları ne olduğu belli olmayanlara değil.
           Mevlid kandili gecesinde oruç tutulur mu?
Mevlid Kandili zamanında oruç tutmak konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat bugün veya ertesi gün oruç tutmakda da bir engel yoktur.
             Mevlid Kandili Gecesinde Neler yapılmalı?
   Kuran'ı Kerim okumalıyız, dinlenmeliyiz. Çünkü Kuran bir sevap hazinesidir ki en gafletli anımızda okusak bile 1 e 10 sevap kazandırıyor. Mübarek zamanlar ve mekanlarda bu sevabın kat be kat arttığını unutmamalıyız. Örnek olarak Kadir gecesinde bir harfin karşılığı 30.000 ‘e kadar çıkıyor.
    Peygamber Efendimiz (sav)'a çokça salat ü selam getirmeliyiz. Doğarken de ölürken de her zaman ümmeti ümmeti diyen ve har zaman ümmetini düşünen Peygambere salat ü selam getirmek bizim için bir vazife olmalıdır. Hele ki bu selamların okuyan kişinin ismiyle cismiyle Peygambere bildiriliyor olması bizi ayrı bir heyecana sevk etmeli.
   Mevlid Kandili gecesinde varsa kaza namazları ile nafile namazlar kılınmalıdır. Ayrıca kandil gecesine ait hususi namazlar kılabiliriz. Mevlid Kandili için bu geceyi ihya etmek adına imkanımız varsa tesbih namazı kılmalıyız.
   Mevlid Kandili gecesinde tefekkür ederek ve ilim ile iştigal edebiliriz. "Ben kimim, nereden geldim, nereye sevk olunuyorum. Allah benden ne istiyor. Allah'ı nasıl razı edebilirim." gibi konular gibi konularda tefekkür edebiliriz. Bizler bu geceyi fırsat bilerek yeni kapılar açmalıyız.
    Günahlarımıza samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeliyiz. Hazreti peygamberin günde 70 kere tövbe ettiğini düşünürsek biz de bol bol tövbe etmeli ve Allah'ın bize verdiği nimetlere şükretmeliyiz.
   Bu gece çokça Allah'ı zikir etmeli, evrad ü ezkar ile iştigal etmeliyiz. Mü'min kardeşlerimizle helalleşmeli, küs ve dargın olanlar barışmalı; gönüller alınmalı, kederli olanlar ile yetim yüzler güldürülmelidir.
   Allah'ın bize verdiği nimetlerden hakiki ihtiyaç sahiplerine infak etmeliyiz. Unutmamalıyız ki Mevlid Kandili gibi gecelerde yapılan haseneler ve iyilikler kat ve kat artar.
    Tüm kardeşlerimizin Mevlid Kandili gecesini canı gönülden tebrik ediyoruz. Bu mübarek gecenin barış, huzur, bereket ve kardeşliğe vesile olmasını Yüce Allah'tan temenni ediyorum. Selametle... METİN ALKAN
                                             EĞİTİMCİ YAZAR

 129 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİNİMİZDE KUL HAKLARI - 19/04/2024
DİNİMİZDE KUL HAKLARI
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ - 18/03/2024
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
ORUÇ AYI RAMAZAN'IN ÖNEMİ - 12/03/2024
ORUÇ AYI RAMAZAN'IN ÖNEMİ
İSRA VE Mİ'8AC - 06/02/2024
İSRA VE Mİ'RAC
EBU UBEYDE BİN CERRAH - 21/12/2023
EBU UBEYDİ BİN CERRAH
ORTAASYADA ANADOLUDA BALKANLARDA AVŞAR TÜRKLERİ - 24/11/2023
ORATASYADA ANADOLUDA BALKANLARDA AVŞAR TÜRKÜLERİ
NAMAHREMDEN SAKINMAK - 29/09/2023
NAMAHREMDEN SAKINMAK
MÜSLÜMANA HELAL VE HARAM LOKMANIN ETKİLERİ - 27/08/2023
MÜSLÜMANA HELAL VE HARAM LOKMANINETKİLERİ
ANADOLU'YA GİRİŞİN KAPISI MALAZGİRT MEYDAN SAVAŞI 26 AĞUSTOS 1071(952. YIL - 26/08/2023
ANADOLU'YA GİRİŞİN KAPISI MALAZGİRT MEYDAN SAVAŞI 26 AĞUSTOS 1071 (952. YIL)
 Devamı
LİDER TARIM
 
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam178
Toplam Ziyaret6642509