sitene türk bayrağı

   
     


Metin ALKAN
metin_alkan_20@hotmail.com
ORUCUN BAYRAMI
25/05/2020
ORUCUN BAYRAMI
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
İslam`ın beş şartından biri olan oruç, hicretten bir buçuk sene sonra şabân ayının onuncu günü farz kılınmıştır. Ramazan orucunun farz kılınışının delili; kitap, sünnet ve icmâ,kıyas`dır.
Orucun Farz Kılındığını Bildiren Ayeti Kerime : ``Ey iman edenler! Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki (günahlardan) korunursunuz.´´ (Bakara Sûresi, 183)1 Âdem Aleyisselam`dan beri bütün peygamberler ve ümmetler üzerine orucun farz kılındığı ve bütün şeriatlarda tayin edilmiş eski bir ibadet olduğu da böylece meydana çıkmıştır. Fakar bilhare Yahudi ve Hristiyanlar, mükellef oldukları oruçların günlerini, sayılarını ve şartlarını değiştirmişler, perhiz vesair isimlerle uydurma törenler ortaya koymuşlardır. Allâh-u Te`âlâ Hazretleri, bu ümmet üzerine orucun farz edilişini kuvvetlendirmek, iman ehlini oruca teşvik, nefislerini tatmin (rahatlatmak) için, orucun geçmiş ümmetlere de farz kılındığını beyan buyurmuştur.
Çünkü oruç, insanların nefislerine zor ve ağır gelen bir ibadettir, zor olan her şeyin ise, herkese farz olması kalpleri rahatlatır. Uleme ve Meşayıh, orucun suretlerini üç kısımda açıklamışlardır:
1- Nefsi, yemek, içmek veya cima` (cinsî münasebet) den oruç niyetiyle men etme anlamına gelen bu oruç, avam (sıradan) müminlerin orucudur.
2- Havâss (hususî kullar)`ın orucu ise bütün haramlardan vazgeçmektir.
3- Ehassu`l-Havâss (en hususî kullar)`ın orucu da, Mevlâ Teâlâ`dan gayri herşeyden vazgeçmektir.
``Sayılı günlerde (oruç tutun).
Artık sizden her kim (bu oruç günlerinde) hasta veya bir sefer üzerinde olur (ve orucu yemiş bulunur)sa, (onun üzerine bilahere iyi olunca veya yolcuğunu bitirip ikamete başlayınca) sair günlerden (tutamadığı günlere karşılık) sayılı (günler oruç tutmak) vardır.
(Fazla ihtiyarlık, şifa beklenmeyen devamlı hastalık gibi sebeple oruç tutmaya) gücü yetmeyenlere de (yedikleri her güne karşı) bir yoksul doyumu fidye (vermeleri gerekir.) Bununla beraber kim (gönül) isteğiyle bir hayır yaparsa (bir yoksuldan fazlasını doyurur veya fidyeyi arttırır veya hem oruç tutar, hem fidye verirse), işte bu, onun için daha hayırlıdır.
Oruç tutmanız sizin için (yiyip fidye vermenizden) hayırlıdır. Eğer (oruçtaki fazileti) bilseydiniz (onu seçerdiniz).
(O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki, Kur`an insanlara bir hidayet ve hakka ulaştıran, hakla batılı ayıran açık ayetler halinde bu ayda indirildi. Artık sizden kim bu aya erişirse onun orucunu tutsun. Kim hasta olur veya seferde bulunursa, tutamadığı günler sayısınca başka günler (de kaza etsin!)
Allah size kolaylık diler; güçlük istemez. (Onun için hastalık ve sefer hallerinde oruç tutmamanızı mubah kılmıştır.) Bu kolaylığı sayıyı tamamlamanız ve size yol gösterdiğinden dolayı Allâh`ı büyük tanımanız için meşru kılmıştır. Umulur ki şükredersiniz.´´ (Bakara Sûresi, 184-18
VE.. RAMAZAN BAYRAMININ DOĞUŞU
Ramazan Bayramı, Hicret`in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Peygamber efendimiz Allah resulü Hz.Muhammed (sav) tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren rnü`minler sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu sebeple bu bayrama Ramazan Bayramı denmiştir.
Sa`d bin Evs el-Ensârî anlatıyor: Resulullah Sallal-lahü Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur.
Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler:
"Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emrolundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emrolundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükâfatınızı alınız.
"Bayram namazını kıldıktan sonra bir münadi şöyle seslenir:
"Dikkat ediniz, müjde size! Rabbiniz sizi bağışladı, evlerinize doğru yola ermiş olarak dönünüz. Bayram günü mükâfat günüdür. Bugün semâ âleminde mükâfat günü olarak ilan edilir." Günümüze kadar gelen bu yapı ile imani mutluluğu yaşamakta ve yaşatmaktayız. Çok şükür ki Müslmanız Elhamdülillah . nice nice bayramlara.... Allah CC selamı , bereketi, Rahmeti üzerinize olsun.
METİN ALKAN
EĞİTİMCİ YAZAR


718 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OĞUZLAR KİMLERDİR? KAÇ BÖLÜKTÜR? NEREDE YAŞIYORLAR - 21/05/2023
OĞUZLAR KİMLERDİR? KAÇ BÖLÜKTÜR? NEREDE YAŞIYORLAR
OSMANLI DEVLETİNİN SON HAHAMBAŞISI HAYİM NAUM KİMDİR? - 07/05/2023
OSMANLI DEVLETİNİN SON HAHAMBAŞISIHAYİM NAUM KİMDİR?
ORUÇ AYI RAMAZAN BAYRAMINDA - 24/04/2023
ORUÇ AYI RAMAZAN BAYRAMINDA
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR - 18/04/2023
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET - 06/04/2023
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET
ORUÇ AYI RAMAZAN'NIN ÖNEMİ - 28/03/2023
ORUÇ AYI RAMAZAN'NIN ÖNEMİ
O ŞEHİTLER ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER - 19/03/2023
O ŞEHİTLER ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER
AFETLER (SEL, DEBREM) İLAHİ İKAZDIR - 15/03/2023
AFETLER (SEL, DEBREM )İLAHİ İKAZDIR
LEYLE-İ RAHMET(BERAT) GECESİ - 04/03/2023
LEYLE-İ RAHMET (BERAT) GECESİ
 Devamı
BEBE DÜNYASI
ÇİÇEK AŞKI

AYTEKİN TARIM&MARKET

Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam489
Toplam Ziyaret6333157