sitene türk bayrağı

   


Metin ALKAN
metin_alkan_20@hotmail.com
TERKEDİLEN VE UZAKLAŞILAN KİTAB KUR'AN-I KERİM
28/01/2015

TERKEDİLEN UZAKLAŞILAN KİTAB KUR’AN-I KERİM

                                          Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Bir Mahkeme Tasavvur edin. O mahkemede Hakim olan Allah, Şahid olan O’nun aziz peygamberi, hesaba çekilen de; ben ve sen!. Hesaba konu olan mevzu ise,Mahcur bırakılan kitab!.. Yani terk edilen kitap, kendisine hicret edilecekken, kendisinden hicret edilen kitap…”Öyleyse (Hesap Günü), her topluluk içinden şahitler getireceğimiz ve seni (ey Peygamber) onlar aleyhinde şahit tutacağımız zaman, ne olacak onların hali?”(Nisa suresi:41)
   Ve O gün Peygamber müntesipleri hakkında şöyle bir sitemde bulunup, şikâyetçi olarak şunu diyecek: “Ve Peygamber, yâ Rabbi dedi, bu kavmim, şu Kur'ân'ı ihmal etti, terk edilmiş bir hale getirdi.” (Furkan suresi.30)
   Mahcur bırakmak, peygamberle beraber, peygamberî bir yol tutmamaktır. Hayatı kitaba göre yaşamamaktır. Hükümleri var, ama yok gibi davranmak, dikkate almamaktır. Böyle davrananların son durumlarını ayetler bize şöyle haber veriyor: “O gün, zalim kimse ellerini ısırıp: ‘Keşke Peygamberle bir yol tutsaydım, vay başıma gelene; keşke falancayı dost edinmeseydim. Andolsun ki beni, bana gelen Kur'an'dan o saptırdı. Şeytan insanı yalnız ve yardımcısız bırakıyor’ der.”(Furkan 27-29) Buradaki zalim ifadesi, birçoğumuzun yanılgısı olabiliyor. Oysaki hakkı hangi anlamda olursa olsun, tutup kaldırmayan insan zalimdir. Ayette belirtildiği gibi; Hayata Peygamberle yol bulmayanlar zalim olarak nitelendirmiştir.
   Dostluklarını/velayetlerini Allah ve Resulü adına gerçekleştirmeyenler zalim olarak nitelendirilmiştir.
   Kur’anî bir yaşantı yaşamayanlar zalim olarak nitelendirilmiştir… Böyle bir gün var ve herkes bu günü yaşayacak. İşte böyle bir günde ve bugünün mahkemesinde Peygamberimizin bizim lehimizde şahitlik etmesinin tek bir yolu var o da, Kitaba hicret etmektir. Kitabı mahcur bırakmamaktır…
   Kur’an-ı Kerim’in iniş gayesini özetleyen şu ayet: “İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir.”(İbrahim suresi, 52) ve benzerleri kitabın neden gönderildiğinin açık delilidir. Gelinen noktada aynı kitaba inandığını söyleyenlerin Kitab’ı iniş gayesinin dışında algısı ve yaşamayışı inandığını iddia edenler açısından ciddi bir handikap değil midir?
   Bir yandan “Son kitaptır, kıyamete kadar hükmü geçerlidir” denilecek, diğer yandan “Zaman değişti, artık çok zor onun hükümleriyle işlerimizi düzenlemek, ticari noktada faizsiz, siyasi noktada demokrasisiz olmuyor/olmaz” diyerek mahcur bırakılacak! Bir yandan ona iman edildiği iddia olunacak, diğer yandan her iddianın bir ispat gerektirdiği unutularak, başka hükümler karşısında boyun bükülecek! Şairin dediği gibi:
“İnmemiştir hele bu Kur’an bunu hakkıyla bilin.
Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.” dizelerinde bahsedilendir yaşanan…
   Ailelere bakıyoruz: Kur’an’ın bahsettiği, öngördüğü aile modelinden ziyade, batılın ön gördüğü kural ve geleneklerle varlığını sürdürmeye(?) çalışıyorsa; Kur’an, o evde mahcur bırakılmış değil midir?. Muamelelerimize bakıyoruz: Nikah, talak, alış veriş vs. Kur’an’ın ön gördüğü gibi şekillenmemişse, Kur’an muamelelerde mahcur bırakılmış değil midir?.
   Ekonomiye bakıyoruz: Ekonomik normlar faiz sistemine göre yürütülüyorsa, Kur’an’ın öngördüğü ekonomi ile ilgili ayetleri mahcur bırakılmış değil midir?.
   Giyim kuşam ve sosyal hayatta, Kur’an’ın ön gördüğü hayat şekli yerine, Modernist batıl şekiller benimsenmişse, Kur’an sosyal hayatta mahcur bırakılmış değil de nedir?
   Siyasette, Demokratik teamüller kabul edilmiş, hukuk beşerin ortaya koyduğu hukuksuzluğa mahkûm edilmişse Kur’an mahcur bırakılmış değil midir?
   Eğitim sisteminde, Allah’ın dinine yer verilmiyor ve hatta Kur’an’ı hatırlattığı için sadece saç tellerinin kapanmasına dahi asla tahammül edilmiyorsa, Kur’an mahcur değil de nedir? Bir yandan diplomayı uzatıp diğer yandan hicabı isteyenlere boyun eğerek ellerin başlara gitmesi, Kur’an’ı mahcur/mahzun bırakmak değil de nedir?
   En çok okunan(!?) ama en az anlaşılan bir kitap, Mahcur değil de nedir?..
   İnsan olunması hasebiyle anlaşmazlık kaçınılmaz olabilir. Ama hayatın hiçbir alanında başıboş bırakılmamıştı insan. Bu nedenle şu ayet ihtilaf/tartışma/fikir ayrılıkları konusunda izlenmesi gereken yolu bildirmiş, hükme bağlamıştı: “Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Rasule itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin. Eğer bir şeyde çekişirseniz  Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız; onun çözümünü Allah’a ve Rasulüne bırakın. Bu en hayırlı ve netice itibariyle en güzeldir.” (Nisa: 59)
   “Hayır! Rabbine and olsun ki iş bildikleri gibi değil! Onlar aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp sonra da senin verdiğin hükme karşı içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olamazlar.”(Nisa 65) Bunca  ihtilafın, bunca bölünmenin, bunca ayrışmanın ve sorunların çözüm mercii görülmeyen ve bu nedenle de çözüm önerilerine başvurulmayan kitap mahcur değil de nedir?
   Mekke dönemine bakıyoruz, ilk inananlara!.. Yolda Muhammed (sav) ile karşılaşıyorlar, çağrı yapılıyor; yaptıkları çağrı Tevhid kelimesinde özetlenmiş Allah’ın hakim olduğu bir hayatta, hayatı, kitaplı yaşamaktan ibarettir! Bu çağrıya iman edenlerin hayatlarını düzenlemeleri, kitaba iman etmelerinin deliliydi. Çağrıya kulak verenlerin, yürek verenlerin Kur’an’a hicretleri başlamıştı. Her işlerinde, ama her işlerinde, hicret edilen tek adresti onlar için… Çünkü şunun idrakine varmışlardı; kitapsız hayat karanlık bir hayattır. Sakın etrafta parıldayan ışıkçıklar sizi aldatmasın! Alleh Cc selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

                   METİN ALKAN

                                EĞİTİMCİ YAZAR

 3779 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MUHARREM AYI- AŞURA GÜNÜ ÖNEMİ VE DEĞERİ - 17/07/2024
MUHARREM AYI-AŞURA GÜNÜ ÖNEMİ VE DEĞERİ
DİNİMİZDE KUL HAKLARI - 19/04/2024
DİNİMİZDE KUL HAKLARI
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ - 18/03/2024
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
ORUÇ AYI RAMAZAN'IN ÖNEMİ - 12/03/2024
ORUÇ AYI RAMAZAN'IN ÖNEMİ
İSRA VE Mİ'8AC - 06/02/2024
İSRA VE Mİ'RAC
EBU UBEYDE BİN CERRAH - 21/12/2023
EBU UBEYDİ BİN CERRAH
ORTAASYADA ANADOLUDA BALKANLARDA AVŞAR TÜRKLERİ - 24/11/2023
ORATASYADA ANADOLUDA BALKANLARDA AVŞAR TÜRKÜLERİ
NAMAHREMDEN SAKINMAK - 29/09/2023
NAMAHREMDEN SAKINMAK
İSLAM DÜNYASININEN HAYIRLI GECESİ. İKİ CİHAN PEYGABERİNİN DOĞUM - 26/09/2023
İSLAM DÜNYASININ EN HAYIRLI GECESİ İKİCİHAN PEYGAMBERİNİN DOĞUMU
 Devamı
LİDER TARIM
 
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret6678874