sitene türk bayrağı

   
     


Metin ALKAN
metin_alkan_20@hotmail.com
BİN AYDAN HAYIRLI GECE, LEYLE-İ KADR
27/04/2022
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Kadrini bilen için her gece Kadir, her gelen Hızır'dır. Her geceyi kandil, her geleni Hızır bilir kadir kıymet bilen.
Hz. Muhammed (asm) Hira'da yapayalnız, insanlardan, varlıktan, hatta Rabbinin ona en güzel armağanı habibi Hatice'sinden (ra) ve evlâtlarından uzakta sözün arşına, ruhunun mi'racına varır. Allah gayyurdur, Onunla başbaşa kalmak için onu dünyadan, dünyayı ondan soğutur, sevdiklerinden ayrı düşürür, kendi yalnızlığına çeker. Gâh dağlar içindeki ıpıssız mağaralara, gâh şehirlerin ortasındaki uzlethanelere, gâh insanların içindeki tecrithanelere çeker. İnsandan, dünyadan soyar, soyutlar; kendinden elbiseler, sözler biçer.
Geceyi ve seccadeyi saklı bir liman kılar. Sevdiğini dünya kirinden arındırmak, hayatın hayhuyundan korumak için dergâhına çağırır. O kırık kalpleri kendine menzil ve sığınak yapmıştır. At içindeki şu kırık kalb havalarını, çal şu aralanmış kapıyı. Duâlara cevap veren elbet seni de huzuruna alacaktır.
Allah sevdiğinin kalbine tecelli eder. Dünyalara sığmaz da sevdiğinin kalbine sığar. Onun kalbinde saklar sırlarını. Kalbin 99 kapısı vardır. Girişine Allah ismi nakşedilmiştir. Allah ile açılır kapılar. Sonra Vedud, Rahim... diye diye binbir kapıya varılır. Her kapının ayrı bir güzelliği ve sırrı vardır. Kapılar ilâhî isimlerle açılır. Allah ile açılır kalpler sonsuzluğa. Allah ile girilir kalplere. Zira O, bütün sevgilerin, muhabbetlerin, aşkların, şevklerin kapısıdır. Hastalıklar, sıkıntılar, musîbetler, eziyetler, çileler O'ndandır; şifası da yine O'ndan olacaktır.
O seni kendine yaklaştırmak ve alıştırmak için bunları vermiştir. O halde İlâhî isimlerin izinde kulluk yolculuğuna çık. Rahman, Rahim ve Şafi olan Rabbine sığın. O kendisine sığınanların hangisini kapıda bırakmıştır ki.
Kuran-ı Kerim'de ‘bin aydan daha faziletli' (Kadir Suresi, 3) diye bildirilen Kadir Gecesi'nin kıymetini çok iyi bilen Peygamber Efendimiz, Ramazan'ın son on gününde çokça ibadet ederdi. (Müslim)
Hz. Aişe (r.a.)'dan yapılan rivayete göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
"Bana Kadir Gecesi gösterildi, sonra unuttum; artık onu Ramazanın son on gününde arayın."
Hadis-i Şerif; Buharî, İtikâf, 9
Buharî'nin rivayetinde "Son on günün tek sayılarında arayın..." buyrulmuştur.
Ebu Hüreyre (r.a.)'dan yapılan rivayete göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuştur:
"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir."
Hadis-i Şerif; Buhari, Siyam: 71
Kadir Gecesi, kalp kandillerinin aşk, duâ, tefekkür ve zikirle tutuşturulduğu, kulun kendine ve Rabbine adım adım yaklaştığı bereketli gecedir. Haklısın, hayat istediğin gibi gitmiyor; bundan dolayı Rabbinden uzak düşüyor, gün geçtikçe soğuyorsun. Bırak artık ümitsizliği, aşkla yaklaş Rabbine. "Ballar balını buldum, kovanım yağma olsun," de. De ki bu Kadir Gecesi'nde belki kalp kovanın tekrar doldurulur, dünya sana da güler. Günahlar istigfarla af olur. Ramazan ayının en kutsal ve özel günü olarak kabul edilen Kadir Gecesi belki bugun belkide yarın sayılı günler kaldı artık. Bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan bu önemli gün Müslüman alemi açısından ayrı bir yere sahip olmaktadır. Sözlükte kadir kelimesinin anlamı "hüküm, güç, şeref, yücelik" gibi anlamlar taşımaktadır. Dinî literatürde ise "leyletü'l-Kadr" şeklinde Kur'ân-ı Kerîm'in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Efendimiz sav ramazanın son on gününde ferdi gecelerede 21-23 -25 - 27. leyletül kadiri arayın ibadetlerinizi istiğfarlarınızı çoğaltın Allah af edicidir af etmeyi sevendir diye buyurmuştur.
KADİR GECESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
Kadir Gecesi'nin önemiyle ilgili Kur'an'da içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilir. Kur'an, Ramazan ayında (Bakara, 2/185) ve bu gecede indirilmiştir.

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle'ılfecr
Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) kandil günlerine erişildiğinde yapılmasını belirttiği dua olan Hz. Aişe, Kandil Gecesi'ne ermenin şükrünü ve şevkini idrak etmek için Rasulullah'a yönelip şöyle bir soru soruyor. "Ya Rasullallah, bu özel geceye erme şerefine nail olursam nasıl dua edeyim" Rasulullah da şu duayı okumamı söyledi.
Allahümme inneke afuvvun kerimun tuhibbul afve fa'fu anna
Bu duaya kadir gecesi duasıda denir. Bu duayı sevgili peygamberimiz aleyhisselam özellikle kadir gecesinde edilmesini tavsiye etmiştir.
EY RAHMETİ GAZABININ ÖNÜNDE BULUNAN
Amellerimizdeki eksikliklere ve sözlerimizdeki kırık-döküklüğe değil, hakkındaki hüsn-ü zannımıza ve rahmetine bağladığımız recâmıza göre muamele et ve bizim dualarımıza da icabet buyur; Bizi haybet ve hüsrana uğratma!
YA İLAHE'L-ALEMİN
Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla engin rahmetinin kapısına dayanıyor, şu mübarek Kadir gecesinde bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz.
EY GÜNAHLARI BAĞIŞLAYAN
Şu mübarek gece hürmetine bizleri bağışla, inayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; Bizleri yara-bere almadan ötelerdeki güzelliklere ancak sen ulaştırabilir ve bu güne kadar elli defa çatlamış ve kırılmış ruh dünyamızı da ancak sen tamir edebilirsin. İçimizi sana döküyor, kusurlarımızı sana açıyor ve bizlere yeniden iyi insan olma yollarını göstermeni diliyoruz
Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi! allahım Sen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi... Amin. Amin. Amin. Ecmain. inşaallah .
Değerli kardeşlerim , Rabbim cümlemizi duası kabul ibadeti makbul günahları af ve mağfiret olup beratını sağ elinle alan cennetiyle cemaliyle müşerref eylediği ve Hızır as sakladığı listeye dahil eylediği kullarından eylesin, cümlemizi inşallah..
Bin aydan hayırlı olan geceniz leyle-i Kadr geceniz mubarek olsun..Tekrar kavuşmak ümidiyle selamun aleykum.
METİN ALKAN
EĞİTİMCİ YAZAR

 



124 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OĞUZLAR KİMLERDİR? KAÇ BÖLÜKTÜR? NEREDE YAŞIYORLAR - 21/05/2023
OĞUZLAR KİMLERDİR? KAÇ BÖLÜKTÜR? NEREDE YAŞIYORLAR
OSMANLI DEVLETİNİN SON HAHAMBAŞISI HAYİM NAUM KİMDİR? - 07/05/2023
OSMANLI DEVLETİNİN SON HAHAMBAŞISIHAYİM NAUM KİMDİR?
ORUÇ AYI RAMAZAN BAYRAMINDA - 24/04/2023
ORUÇ AYI RAMAZAN BAYRAMINDA
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR - 18/04/2023
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET - 06/04/2023
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET
ORUÇ AYI RAMAZAN'NIN ÖNEMİ - 28/03/2023
ORUÇ AYI RAMAZAN'NIN ÖNEMİ
O ŞEHİTLER ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER - 19/03/2023
O ŞEHİTLER ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER
AFETLER (SEL, DEBREM) İLAHİ İKAZDIR - 15/03/2023
AFETLER (SEL, DEBREM )İLAHİ İKAZDIR
LEYLE-İ RAHMET(BERAT) GECESİ - 04/03/2023
LEYLE-İ RAHMET (BERAT) GECESİ
 Devamı
BEBE DÜNYASI
ÇİÇEK AŞKI

AYTEKİN TARIM&MARKET

Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam499
Toplam Ziyaret6333167