sitene türk bayrağı

      

    

Gölhisar ilçesinde yaşayan ve tornacılık yapan Emin Altınok, ‘Paket Yükleme Ahtapotu’ ismini verdiği balya yükleme makinesi icat etti.

BALYA TOPLAMA MAKİNESİ İCAT ETTİ
Gölhisar ilçesinde yaşayan ve tornacılık yapan Emin Altınok, ‘Paket Yükleme Ahtapotu’ ismini verdiği balya yükleme makinesi icat etti.
İlçede 15 yıldır torna ve kaynak işleriyle uğraşan 55 yaşındaki Emin Altınok, çiftçilerin tarladan balya yükleyecek ve indirecek işçi bulmakta sıkıntı çekmeleri üzerine bu makineyi geliştirmiş.

İcat ettiği ‘Paket Yükleme Ahtapotu’ makinesiyle sadece 1 işçi ve 1 operatörle günde 2 bin balya yüklenebildiğini ifade eden Altınok, icat ettiği makinesini, insan elinin yapısından ilham alarak geliştirmiş.

Balya toplamak için yapacağı makineyi en basit, en ekonomik ve en seri şekilde yapabilmek için geçen yıldan beri çalışmalar yaptığını anlatan Altınok, “6-7 aylık deneme süresinden sonra bu makineyi icat ettik. Sonrasında tarlalarda denemeler yaptık. Çok güzel verim elde ettik” dedi.

Bu makine sayesinde, römorkun üzerine 5-6 metre yüksekliğe kadar balya yükleyebildiklerini kaydeden Altınok, 4-5 kişinin yaptığı işi bu makine ile rahatça yapılabildiklerini ve makinenin kolunun da azami 200 kilogram yükü kaldırabildiğini belirtti.

Geliştirdiği makineyi tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek patentini aldığını dile getiren Altınok, “Türk Patent Enstitüsü, makinemi onayladı. Patentini bize verdi. Bunun dünyada bir örneği yok. Paket yükleme makinesi olarak ve bantlı sistem olarak çeşitli ürünler var ama bu makinemiz bantlı sisteme göre hem ucuz hem ekonomik hem de pratik olduğu için vatandaş bunu tercih ediyor” şeklinde konuştu.

‘Paket Yükleme Ahtapotu’nun, ekonomik olması açısından oldukça ideal bir makine olduğuna işaret eden Altınok, “Tüm traktörlere monte edilebilen, traktörün kendi hidrolik sistemi ile çalışan ve römork arkasındayken aynı anda yükleme yapabilen bu makinemiz dünyada ilk defa var” dedi.

‘Paket Yükleme Ahtapotu’nu emsallerinin yarı fiyatına satışa sunduğunu anlatan Altınok, “Şu anda makineyi 3 bin liraya veriyoruz. Bu makinemiz, hem ekonomik hem ucuz hem de arıza çıkarmayan bir makinedir ve şu anda da talep çok güzel” diye konuştu.

Babasıyla birlikte iş yerlerinde çalışan Ömer Altınok, bu icadın çiftçilerin talepleri doğrultusunda gelişerek, çiftçilere zaman ve iş gücü yönüyle avantaj sunduklarını söyledi.

Gelecekte geliştirdikleri bu icadı daha ileri seviyelere götürmek için şimdiden bazı planlamalar yaptığını ifade eden Ömer Altınok, “Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda yeni makineler üretebileceğiz. Müşterilerimiz şimdiden her türlü bilgileri bizimle paylaşabiliyor” şeklinde konuştu.

‘Paket Yükleme Ahtapotu’nu satın alan çiftçilerden Ramazan Ergün, çiftçilik ve hayvancılıkta ağır işlerinde yer aldığını söyleyerek, ağır işleri yapmak için her gün işçi bulamadıklarından işlerini zamanında tamamlayamadıklarını dile getirdi.

‘Paket Yükleme Ahtapotu’nun en büyük avantajının işçi parasına ödenen miktarı olduğuna değinen Ergün, “Bir işçiye verdiğimiz yevmiye ile akşama kadar balya yüklüyoruz. Çünkü bir balya yüklemeye en az 3-4 kişi gidiliyor. Bir işçi balya başına indirme ve bindirme ücreti olarak 90 kuruş alıyor. Akşama kadar 3-4 kişiden oluşan ekibin çekeceği balya miktarı ise 700 balya. Ama biz bu makineyle akşama kadar 2 bin balya yükleyebiliyoruz” dedi.

‘Paket Yükleme Ahtapotu’ ile arazi şartlarına bakmadan her türlü arazi ortamından balya yükleyebildiklerini vurgulayan Ergün, makinenin arıza sorunun ve ekstra bir yakıt tüketiminin olmaması nedeniyle de oldukça ideal bir makine olduğunu kaydetti.

Haber: Murat ÇOBAN – Nedim ÇİFTÇİ Kaynak: Batı Akdeniz HaberPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   3293 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
CURAVCI DOĞALGAZ
AYDIN TEKNİK
BEBE DÜNYASI
FOTO GÜLÜMSE

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam897
Toplam Ziyaret4184669