sitene türk bayrağı
 
Trafik kazalarına karşı kış genelgesi

18/11/2020

İçişleri Bakanlığı, trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşullarında, trafik güvenliğine yönelik alınması gereken tedbirleri içeren genelge yayımladı.

Trafik kazalarına karşı kış genelgesi

İçişleri Bakanlığı, trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşullarında, trafik güvenliğine yönelik alınması gereken tedbirleri içeren genelge yayımladı.

Acıpayam Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Afşar, genelge hakkında sürücülerin bilgilendirildiğini aktardı.

Fahrettin Afşar "Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu aralık başında başlayacak. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastiği uygulaması bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak" dedi.Bakanlık genelgesi, Denizli'de de Vali Ali Fuat Atik talimatıyla, ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi. Denizli Valiliği'nden yapılan açıklamada, “Karayollarında trafik güvenliğini temin etmek ve trafik kazalarının meydana gelmesini engellemek amacıyla başta hız ihlalleri olmak üzere toplam ve sürekli taşıt kullanma süreleri, şerit kullanma, hatalı dönüşler, yakın takip ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlama gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir şekilde planlanmış trafik denetimleri önem arz etmektedir” denildi.

Trafik denetimlerinin artmasıyla birlikte, trafik kazaları ve kazalardan kaynaklanan can kayıplarında azalma olduğuna dikkat çekilen genelgede, "Trafik ekip/timlerinin özellikle şehirler arası karayollarında ve şehir içi ana güzergâhlarda ekip/tim ve yaya olarak görünür olması ve mümkün olduğunca trafik denetimine dönük faaliyet göstermeleri gerekmekle birlikte, tüm dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı personelimizin ve vatandaşlarımızın sağlığının korunması salgınla mücadelede alınan tedbirlere uygun hareket etmek ile doğru orantılıdır denilerek tedbirlere dikkat çekildi.

Tedbirler kapsamında; Trafik polis ekipleri ile jandarma trafik timlerince oluşturulan "Karma Ekipler" aracılığıyla şehir içi, şehirlerarası ve köy yollarında çok sayıda araç ve sürücünün denetlenmesine yönelik uygulamanın devamlılığı sağlanacak.

Birden fazla ilin sorumluluğunda olan karayolu güzergâh ve geçitlerinde; yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan nedeniyle yolun trafiğe kapandığı durumlarda iller arasında koordinasyonun Valilikler kanalıyla sağlanması; il ve ilçe merkezi ile dinlenme tesislerinde bulunan taşıtların karayoluna çıkışlarına müsaade edilmemesi, karayolu elverişli hale gelinceye kadar bu güzergâhları kullanacak olan taşıtların uygun yerlerde ilave tedbirler alınacak.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
     
HAKAN AVM

 Eski Kasaplar Sokağı                  ACIPAYAM

Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam587
Toplam Ziyaret5500697