sitene türk bayrağı

 


HER ŞEY SÜTLE BAŞLADI

Akalan Fatih İlkokulu Okul Öncesi Öğretmenleri Pınar Sarıca ve Rabia Arslan, okullarında öğrencilerine süt ve süt ürünlerini tanıtmak ve sevdirmek için ‘ Her Şey Sütle Başladı’ projesini hayata geçirdi.

HER ŞEY SÜTLE BAŞLADI

Akalan Fatih İlkokulu Okul Öncesi Öğretmenleri Pınar Sarıca ve Rabia Arslan, okullarında öğrencilerine süt ve süt ürünlerini tanıtmak ve sevdirmek için ‘ Her Şey Sütle Başladı’ projesini hayata geçirdi.

’Sütle Çıktık Yola Neler Öğrendik Baksana’ sloganıyla başlanan projede, düşünme, araştırma, sorgulama, problem çözme, işbirliği içinde çalışma gibi becerileri kazanmak için yola çıkıldı.Çocukların gerçek hayatta yaparak,yaşayarak öğrenmesini sağlamak amacıyla sınıf içerisinde dramalar, sanat etkinlikleri ve aile katılım deneyleri yapılmıştır. Projenin ilk gününde beslenmeye süt içilerek başlanıp, o gün artan sütten yoğurt mayalanmıştır.

Ertesi gün mayalanan yoğurdun tadına bakılıp veli katılımıyla yoğurttan yayık ayran yapılmıştır. Ayran yapımı sırasında ayranın üstüne çıkan tere yağ bir kaba alınıp, bir sonraki günkü beslenmede bazlamaya tere yağ sürülüp yenmiştir. Çocuklara sütlü muhallebi ve veli katılımıyla peynir yapılmıştır. Çocukların çiftlik ortamını görmeleri amacıyla Fındıklar Çiftliği’ne gezi düzenlenmiştir.

Çocuklara ineklerin nasıl bakıldığını, nasıl süt sağımı yapıldığını ve ineklerin nasıl beslendiği çiftlik ortamında gösterilmiştir. Ardından Ata Sancak Süt Fabrikası’na gidilerek sütlerin fabrika ortamında nasıl işlendiği çocuklara gösterilmiştir. Yoğurt mayalama odaları, tereyağ makinaları ve süt ürünlerinin saklandığı soğuk hava depolarını görmeleri sağlanmıştır.

Öğrenciler süt ve süt ürünlerini artık öğrenmiştir. Sanat etkinliklerinde süt kutuları ve kapaklarından çeşitli hayvanlar, arabalar yaparak artık malzemeleri de kullanmalarına olanak sağlanmıştır. Projenin son aşamasında okuldaki diğer öğrencilerin ve ailelerin projeyi görmeleri için “ Sütle Çıktık Yola Neler Öğrendik Baksana” sloganıyla okul koridorunda yapılan etkinlikler sergilenmiştir.

Acıpayam Gazetesi.comYorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ay Yıldız Pide Aile Restorant
Cihan Pütkül  Tel. 0.536 613 18 10
    Oğuz Mah. Yol Kavşağı   Acıpayam


     
AYTEKİN TARIM&MARKET

Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam476
Toplam Ziyaret4856647